چاپ دیجیتال چیست؟ تمام آنچه باید در مورد چاپ دیجیتال بدانید! | وبلاگ گیفت سازان


چاپ دیجیتال چیست؟ تمام آنچه باید در مورد چاپ دیجیتال بدانید!

چاپ دیجیتال چیست؟ تمام آنچه باید در مورد چاپ دیجیتال بدانید!

چاپ دیجیتال نیز همانند چاپ افست، چاپ تامپو  و دیگر مقوله‌های صنعت چاپ، نوعی از چاپ با تیتراژهای کم است.

تاریخچه‌ی چاپ دیجیتال با زمان ورود کامپیوتر به ایران رابطه ی تنگاتنگی دارد و کم کم با پیدایش پرینتر، صنعت چاپ نیز دستخوش تغییرات بزرگی شد.

در واقع چاپ دیجیتال به نسبت چاپ افست و یا سیلک، از هزینه های بالاتری برخوردار است، منتها کیفیت و ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را هم دارد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی و به میان آمدن دستگاههای قدرتمندی همانند چاپ دیجیتال، می توان گفت این صنعت نیز با رشد روزافزونی روبرو شده است.

چاپگرهای دیجیتال در دو گروه چاپگرهای جوهر افشان و چاپگرهای لیزری دسته بندی می شوند

 در هر دو روش، دستگاه چاپگر به یک کامپیوتر متصل است و تمام اطلاعات مربوط به چاپ، از کامپیوتر به چاپگر فرستاده می شود و در نهایت دستگاه، کار خود را شروع می کند.

یکی از مزیت های اصلی چاپ دیجیتال صرفه جویی در مواد مصرفی آن است و بر عکس چاپگرهای دیگر مزایای بیشماری دارد، از این رو گرانترین نوع چاپ نیز محسوب می شود که در کنار توانمندی‌هایش به صراحت می شود گفت که ارزشش را دارد.

چاپ دیجیتال چیست؟

هدف از چاپ دیجیتال، تبدیل تصاویر طراحی شده به محصولات چاپی می‌باشد و یکی از گرانترین چاپ ها به شمار می‌اید.

 منتها هر گرانی بی دلیل نیست! چاپ دیجیتال یکی از اصولی ترین و با کیفیت ترین چاپ است که نه تنها باعث حذف لیتوگرافی یا همان مرحله‌ی قبل از چاپ شده است، بلکه با این کار، سرعت انجام کار به بیشترین حد خود رسیده است.

 از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد چاپ دیجیتال، دقت بالای آنهاست که به عنوان یک دستگاه با کیفیت، خطای انسانی را به مقدار قابل توجهی کاهش داده است.

چاپ دیجیتال به دلیل حذف لیتوگرافی، ضایعات چاپی همانند کاغذ و رنگ را هم ندارد و دلیلش نیز اینست که تمامی اصلاحات در همان نسخه‌ی دیجیتال انجام می شود و همچنین هزینه ی چاپ به تعداد نسخه‌هایی که به چاپ می رسند بستگی ندارد.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به دلیل کاربردهای فراوانی که دارد، یکی از پرمخاطب ترین نوع چاپ محسوب می شود و در انواع چاپ دیجیتال نوری، چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی و چاپ مارکرهای لیرزی وجود دارند.

برای چاپ چه مواردی چاپ دیجیتال مناسب است؟

چاپ دیجیتال امروزه در تمام مواردی که کیفیت از اهمیت بسزایی برخوردار باشد، به کار گرفته می‌شود.

به عنوان مثال: کاتالوگ و بروشور به دلیل اینکه باید در زمان کوتاهی چاپ شوند و از طرفی به دلیل وجود تصاویر گرافیکی زیاد باید با کیفیت بالا به چاپ برسند و چاپ دیجیتال می تواند یگ گزینه‌ی ایده آل برای چاپ باشد.

همچنین چاپ دیجیتال کتاب، چاپ دیجیتال لیبل، چاپ دیجیتال لیزری و چاپ دیجیتال کارت پی وی سی نیز از دسته کارهایی است که به چاپ دیجیتال نیاز دارد. در واقع سرعت و کیفیت حرف اول را در چاپ می‌زند که چاپ دیجیتال با در نظر گرفتن این دو آیتم توانسته به بهترین و معروفترین و در عین حال گرانترین نوع چاپ تبدیل شود.

 

ارسال سوالات و نظرات

نام(اجباری):

ایمیل(اجباری):

متن:

(در سریعترین زمان پاسخ داده خواهد شد)
دسته بندی موضوعات