سلفون چیست؟ | وبلاگ گیفت سازان


سلفون چیست؟

سلفون چیست؟

سلفون از قدیم و ندیم برای بسته بندی مواد غذایی، دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و جایگاه ویژه ای را برای خود حفظ کرده است. در واقع سلفون ها به دلیل اینکه از لحاظ بهداشتی اهمیت بسیاری دارند، غالبا برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم است بدانید: سلفون ها در سه گروه سلفون شفاف، سلفون متالایز و سلفون صدفی تولید می شوند که هر کدام از آنها با توجه به کاربردشان با یکدیگر فرق دارند.

به عنوان مثال: برای بسته بندی مواد غذایی همچون چیپس و پفک که با برخورد با آفتاب فاسد می شوند، از سلفون متالایز استفاده می کنند.

آلومینیوم موجود در سلفون متالایز باعث می شود در اثر برخورد با آفتاب، مواد داخل بسته فاسد نشوند.

اما در بسته‌بندی‌هایی همچون ماکارونی، که حتی اگر در معرض نور خورشید هم قرار بگیرند، مشکلی پیش نخواهد آمد و فاسد نمی شوند، از سلفون شفاف استفاده می کنند.

 استفاده از سلفون شفاف باعث می شود محصول به خوبی دید داشته باشد و مشتری بتواند خود محصول را هم ببیند، از طرفی، یکی از ویژگی های بارز سلفون شفاف، هزینه ی مناسب آن می باشد که برای عموم مردم به صرفه است.

جالب است بدانید: کاربرد سلفون صدفی هم برای آن دسته از مواد غذایی می باشد که برای سالم ماندن نیازمند سرما هستند و باید در سردخانه ها نگهداری شوند.

در اینگونه مواد غذایی لازم است که از سلفون صدفی استفاده شود.

چاپ بر روی سلفون:

همانطور که گفته شد، سلفون‌ها در سه دسته ی متالایز، صدفی و شفاف تولید می شوند و یکی از مهمترین عواملی که از سلفون‌ها استفاده می‌کنند پوشش مواد غذایی و همچنین جلویگری از فاسد شدن آنها در برخورد با نور خورشید می باشد.

 همچنین چاپ بر روی سلفون نیز با توجه به دستگاههایی که وجود دارد به صورت زیر خواهد بود:

 

 

چاپ فلکسو:

چاپ فلکسو، یک روش چاپ رایج و مستقیم همانند چاپ لترپرس است، منتها چاپ فلکسو بسیار کاربردی تر از لترپرس می باشد.

 این چاپ به دلیل انعطاف و امکان چاپ بر روی سطح وسیع، قابلیت چاپ بر روی انواع سلفون، پلاستیک، فویل و کاغذ را دارد.

چاپ سیلندری:

سیستم چاپ سیلندری برای سیستم چاپ گود می باشد.

 این چاپ در مقایسه با دیگر چاپ ها همچون: چاپ افست و یا چاپ فلکسو، کیفیت بالاتری دارد، در حالیکه نسبت به آنها گرانتر هم می باشد.

استفاده از این چاپ برای زمانی که قصد داشته باشید به صورت رول انجام شود، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 علاوه بر کیفیت، چاپ سیلندری از انعطاف بالاتری هم برخوردار است که می توانید با خیالی آسوده برای چاپ بر روی سلفون از آن استفاده کنید.

لازم است بدانید: دستگاههای چاپ سیلندری در دو گروه لیزری و الکترومکانیکی وجود دارند و  چاپ در هر یک از این روش ها به گونه ای می باشد که تصویر و یا طرح بر روی سیلندر که غالبا از جنس فلز می باشد حک می شود و در نهایت با انجام مراحلی، چاپ بر روی سلفون شکل می گیرد.

 

ارسال سوالات و نظرات

نام(اجباری):

ایمیل(اجباری):

متن:

(در سریعترین زمان پاسخ داده خواهد شد)
دسته بندی موضوعات